Orasul nostru, prima premiera teatrala a acestui an

La Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” sunt in plina desfasurare repetitiile pentru primul dintre proiectele importante ale acestui an. Este vorba despre Orasul nostru, un spectacol care are la baza un scenariu adaptat dupa piesa lui Thornton Wilder. Spectacolul poarta semnatura tanarului regizor Cristian Ban iar scenografia este realizata de Cristina Milea.

Thornton Niven Wilder s-a nascut in anul 1897 la Medison (Wisconsin), Statele Unite ale Americii ai a absolvit cursurile Universitatii Princeton (New Jersey), ale Universitatii Yale (Connecticut) si ale Colegiului Oberlin (Ohio). Romancier si dramaturg, Thornton Wilder a obtinut de trei ori Premiul Pulitzer: pentru romanul ,,The Bridge of San Luis Rey” (1928) si pentru piesele de teatru ,,Our Town” (1938) si ,,The Skin of Our Teeth” (1942). De asemenea, Wilder a fost recompensat cu premiul National Book pentru romanul ,,The Eighth Day” (1968).   

Realizarea spectacolului Orasul nostru marcheaza cea de-a doua colaborare a regizorului Cristian Ban si a Cristinei Milea cu Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” Arad, dupa cea din anul 2015, cand cei doi au facut parte din echipa artistica a  spectacolului Ai mei erau super!

Distributia spectacolului Orasul nostru este alcatuita din actorii: Ioan Peter, Alex Margineanu, Cecilia Lucanu-Donat, Angela Petrean-Varjasi, Stefan Statnic, Dorina Darie-Peter, Roxana Sabau, Robert Pavicstis, Calin Stanciu ai Marian Parfeni.

Premiera spectacolului Orasul nostru va avea loc in duminica, 26 februarie 2017, la sala studio a teatrului aradean, de la ora 19,00.

Biletele pentru premiera acestui spectacol s-au pus in vanzare si se pot achizitiona de la agentia teatrala sau online, accesand platforma www. biletmaster.ro.