FITN5 – PROGRAMUL

„Despre Romania cea mica, Romania intamplarilor de zi cu zi, Romania vietilor noastre si a naravurilor personale/colective de care ne izbim cotidian vom vorbi destul de mult la a 5-a editie a Festivalului de Teatru Nou. (…) Mai avem insa o multime de spectacole poznase, fermecatoare, frisonante, amuzante, inteligente, faine toate si de vazut musai!”

(teatrologul Claudiu Groza, curatorul FITN)

Descopera mai jos programul Festivalului International de Teatru Nou, editia V!

SAMBATA, 6 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
Iarna de Jon Fosse, regia Mihai Maniutiu
Producator: Teatrul „Nottara”, Bucuresti / Focus Andrea Gavriliu
Durata: 1h10min

Ora 20.30, Sala Studio
Mai spun atat si plec… decorul Alpar Albert, miscarea scenica Tunde Baczo
Producator: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara
Durata: 50min

 

DUMINICA, 7 MAI

Ora 19.00, Sala Studio
Masa, un spectacol audio compus, regizat si interpretat de grupul Karbido, Polonia
Durata: 1h

Ora 20.00, Sala Mare
O mie de motive – One man-show Florin Piersic Jr., dupa “Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan
Regia Horia Suru
Producator: POINT, Bucuresti
(Spectacol cu publicul pe scena)
Durata: 1h45min

Ora 22.00, Sala Studio
Jurnal de Romania. Sfantu Gheorghe, scenariul si regia Carmen Lidia Vidu
Producator: Teatrul „Andrei Muresanu”, Sfantu-Gheorghe / MicROmania
Durata: 1h

 

LUNI, 8 MAI

Ora 18.00, Platoul din fata Palatului Administrativ
d’ECOurage, un spectacol de Andrea Gavriliu
Producator: Teatrul National Cluj-Napoca / Focus Andrea Gavriliu
(Spectacol in aer liber)
Durata: 35min

Ora 19.00, Sala Mare
Ludibrium, un spectacol de Andrea Gavriliu. Texte de Andrea Gavriliu si Daniel Chirila (inspirate din volumul de eseuri „Sexul si spaima” de Pascal Quignard)
Producator: Teatrul Tineretului Piatra Neamt / Focus Andrea Gavriliu
Durata: 1h

Ora 21.00, Club Flex
Creditul de Jordi Galceran, regia Mihai Constantin
Producator: Godot Cafe-Teatru, Bucuresti
Durata: 1h30min

 

MARTI, 9 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
N-ai tu treaba! de Catalin Stefanescu, adaptare dupa „Danila Prepeleac” de Ion Creanga, regia Alexandru Dabija
Producator: Teatrul ACT, Bucuresti
Durata: 1h20min

Ora 20.30, Sala Studio
😛 Patru piesute politice despre dusmani de Csaba Szekely, regia Sebestyen Aba
Producator: Teatrul National Targu Mures – Compania „Liviu Rebreanu” / MicROmania
Durata: 1h30min

 

MIERCURI, 10 MAI

Ora 18.00, sala Marionete a Teatrului
Copii rai de Mihaela Michailov, regia Geanina Hergheligiu
Producator: Teatrul Arte dell’Anima, Bucuresti / Focus MicROmania
Durata: 1h

Ora 19.30, Sala Mare
Micul print de Antoine de Saint-Exupery, regia Alexandru Dabija
Producator: Teatrul de Comedie, Bucuresti
Durata: 1h40min
Ora 21.30, Sala Studio
O femeie dupa Peter Esterhazy, un spectacol de Andrea Gavriliu
Producator: Facultatea de Teatru si Televiziune, Universitatea „Babes Bolyai” Cluj-Napoca / Focus Andrea Gavriliu
Durata: 1h30min

 

JOI, 11 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
Jacques si stapanul sau de Milan Kundera, regia Cristi Juncu
Producator: Teatrul „Maria Filotti”, Braila
(Spectacol cu publicul pe scena)
Durata: 2h

Ora 21.00, Sala Studio
Open de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu
Producatori: Asociatia Reciproca in parteneriat cu Federatia Fabrica de Pensule si Asociatia GroundFloor Group, Cluj-Napoca
Durata: 1h10min

 

 

VINERI, 12 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
Yen de Anna Jordan, regia Adrian Roman
Producator: Teatrul „Anton Pann”, Ramnicu-Valcea
(Spectacol cu publicul pe scena)
Durata: 2h15min

Ora 21.30, Sala Studio
Vorbeste cu mine!, scenariul si regia Ion-Ardeal Ieremia, dupa texte de Ioan Peter, Stefan Caraman, Geanina Jinaru-Dobos, Lorena Lupu, Catalin Ursu, Calin Stanciu Jr., Amalia Hutan, Ion Rizea, Claudia Ieremia
Producator: Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara
Durata: 1h40min

 

SAMBATA, 13 MAI

Ora 11.00, Sala Studio
Un etre hors pair / Un om de milioane de Ioan Peter, regia Florin Didilescu
Producator: Trupa de teatru pentru elevi si studenti „Amifran”, Arad
(Spectacol in limba franceza)
Durata: 1h

Ora 19.00, Sala Mare
Coliziuni, un spectacol de teatru-dans, dramaturgia Tamas Szalay, regia Levente Dimeny
Producator: Teatrul „Szigligeti”, Oradea – Ansamblul Nagyvarad
Durata: 1h10min

Ora 20.30, Sala Studio
ARE NEVOIE DE MULTA ATENTIE! de Martin Crimp, regia Sanziana Stoican
Producator: Teatrul UNTEATRU, Bucuresti
Durata: 1h40min

 

DUMINICA, 14 MAI

Ora 18.30, Sala Studio
Pena, texte de Ruth Smythers, Stefan Mako, Adina Lazar, regia Adina Lazar
Producator: Compania Create.Act.Enjoy, Cluj-Napoca
Durata: 50min

Ora 20.00, Sala Mare
#EmojiPlay, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Caciuleanu
Producator: Teatrul Excelsior, Bucuresti in parteneriat cu „Gigi Caciuleanu Romania Dance Company”
Durata: 1h

Ora 21.30, Sala Studio
Mioritza (Tristory III), un spectacol de Daniel Chirila
Producatori: Frilensar & Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti / FocusMicROmania
Durata: 1h10min

*

Biletele se vor pune in vanzare pe www.biletmaster.ro si la Casa de bilete a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad.

Haideti la teatru!

Comentarii